Przygotowaliśmy dla Ciebie krótką ściągawkę, żebyś nie czuł się zagubiony:) Naucz się ważnych na Uczelni słów!
- Rektor – godność osoby zarządzającej całą uczelnią. Najczęściej jest to jeden z profesorów tej uczelni.
- Prorektorzy – osoby, które zastępują rektora w konkretnych sprawach dotyczących uczelni, stąd przy tytule prorektora znajduje się dodatkowe określenie
np.: ds. kształcenia. - Dziekan – najważniejsza osoba na wydziale, jego głowa, podejmuje wszystkie najważniejsze decyzje. Zajmuje najwyższą pozycję w wydziałowej hierarchii władzy.
- Prodziekani – osoby, które zastępują dziekana w konkretnych sprawach dotyczących wydziału, stąd przy tytule prodziekana znajduje się dodatkowe określenie np.:
ds. współpracy z zagranicą, ds. badań naukowych. Studenci najczęściej jednak korzystają z wiedzy i pomocy prodziekana ds. kształcenia i studentów, który może np., na prośbę Studenta, wyrazić zgodę na zmianę grupy ćwiczeniowej. - Opiekun roku – określony wykładowca, który w razie potrzeby może pomóc danemu rocznikowi Studentów w rozwiązaniu jakiejś trudnej sprawy. NIE JEST TO JEDNAK WYCHOWAWCA!
- Rok akademicki – okres rozpoczynający się w październiku i kończący we wrześniu następnego roku, składający się z dwóch semestrów (zimowego i letniego) oraz dwóch sesji (zimowej i letniej).
- Kurs – przedmiot składający się najczęściej z 30 godzin ćwiczeń i 30 godzin wykładu (chociaż zdarzają się kursy, które obejmują mniejszą liczbę godzin lub składają się tylko z wykładu lub tylko z ćwiczeń), np. „Wstęp do socjologii”.
- Wykład – nie zawsze obowiązkowa forma zajęć, polegająca z reguły na monologu prowadzącego, który przez 90 minut (na ogół raz w tygodniu) przekazuje Studentom wiedzę z określonego tematu. Przydatna Ci będzie umiejętność szybkiego notowania.
- Wykład fakultatywny – przedmiot, który Student wybiera z określonej, dostępnej w ofercie wydziału, puli wedle uznania / zainteresowań.
- Ćwiczenia / konwersatorium – obowiązkowa interaktywna forma zajęć, polegająca najczęściej na uczestnictwie w dyskusji moderowanej przez prowadzącą/ego ćwiczenia. Warunkiem włączenia się do niej jest zatem wcześniejsze przygotowanie się do każdych zajęć na podstawie analizy zadanych tekstów. Ćwiczenia trwają zazwyczaj 90 minut i odbywają się raz w tygodniu.
- Laboratorium – rodzaj obowiązkowych ćwiczeń, na naszym wydziale z reguły dotyczy przedmiotów, w których konieczne jest użycie komputerów.
- Parnas – to poradnik, bez którego Student nie powinien zaczynać pisać jakiejkolwiek pracy zaliczeniowej, a tym bardziej licencjackiej/magisterskiej. Możesz zobaczyć go tutaj.
- Sesja – czas (po zakończeniu semestru), w którym nie odbywają się już zajęcia, ale Studenci muszą zmierzyć się z egzaminami. Trwa zazwyczaj 2 tygodnie.
- Kolokwium („kolos”) – ustna lub częściej pisemna forma sprawdzania wiedzy Studentów (najczęściej z zakresu ćwiczeń/konwersatoriów/laboratoriów). Może przyjąć formę kolokwium zaliczeniowego weryfikującego znajomość materiału omówionego podczas całego semestru lub kolokwiów cząstkowych odbywających się kilka razy w semestrze.
- Zaliczenie – pozytywna ocena najczęściej z ćwiczeń (ale też z niektórych wykładów) uzyskana na podstawie kolokwium ustnego lub pisemnego lub/ i przygotowanej przez Studenta pracy końcowej (np. w formie eseju, recenzji, projektu). Uzyskanie zaliczenia jest niezbędne, by móc przystąpić do egzaminu z konkretnego przedmiotu. Należy je zdobyć do końca semestru (przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej). Student ma prawo przystąpić do zaliczenia w trzech, wyznaczonych przez prowadzącą/ego, zajęcia terminach (w sytuacji, gdyby w terminie pierwszym Studentowi się nie powiodło).
- Egzamin – pisemna lub ustna forma zweryfikowania wiedzy Studentów z określonego przedmiotu. Jeśli przedmiot składa się z ćwiczeń i wykładu, warunkiem przystąpienia do egzaminu jest uzyskanie zaliczenia z ćwiczeń. Student ma prawo do trzech terminów egzaminacyjnych.
- Dyżur – wyznaczony przez pracowników (naukowo-dydaktycznych, administracyjnych) czas przeznaczony na kontakty ze Studentami. Każdy pracownik dyżuruje dwa razy w tygodniu przez co najmniej jedną godzinę.
- Godziny rektorskie – skrócone, za zgodą rektora, godziny zajęć dla wszystkich Studentów uczelni. Taka sytuacja zdarza się sporadycznie, najczęściej w dniu poprzedzającym dzień / okres świąteczny.
- Grilloprzestrzeń – zielony fragment Miasteczka Studenckiego AGH, na którym wszyscy rozkładają grille i koce, jak tylko zniknie mroźne zimowe powietrze.
- Juwenalia – czas (najczęściej kilka majowych dni), kiedy Kraków należy do Studentów, w całym mieście odbywają się rozmaite koncerty i imprezy studenckie, a miasteczko AGH pęka w szwach!
- Pochód juwenaliowy – odbywa się zawsze w majowy piątek z udziałem każdego, kto ma ochotę (a raczej większość ma!)! Należy się przebierać – liczy się pomysł i dobra zabawa. Kolorowy pochód wyrusza z parkingu przy ul. Reymonta, przechodzi ulicami Krakowa aż do Rynku Głównego.