Wydział Humanistyczny AGH - Kraków Wydział Humanistyczny AGH - Innowacje i Interwencje Społeczne

Innowacje i Interwencje Społeczne

Studia – II stopnia

Dlaczego ta specjalność?

Innowacje to siła, która napędza współczesny świat: od Google i Facebooka, po tysiące drobnych rozwiązań ułatwiających życie ludzi na całym świecie. To innowacje wpływają dziś na to, jak żyjemy i co możemy osiągać.

Jednak innowacje to nie tylko technologia. Ogromne znaczenie mają także innowacje społeczne, czyli wszystkie te rozwiązania, które poprawiają jakość życia ludzi. Wikipedia? Crowdfunding? Nowe metody prowadzenia badań i projektowania strategii? E-learning? Otwieranie zasobów internetu? To wszystko innowacje społeczne.

Innowacje takie należy projektować i wdrażać w oparciu o zasadę zrównoważonego rozwoju, czyli w taki sposób, żeby uniknąć niepożądanych efektów ubocznych – społecznych, kulturowych, środowiskowych – ich wprowadzania. Można to robić za pomocą celowych interwencji w świat społeczny. Ich celem jest pobudzanie zmian, ale z poszanowaniem dobra wspólnego.

Wzorując się na najlepszych uczelniach świata, takich jak Stanford i MIT, uczymy jak rozumieć i tworzyć innowacje i innowacje społeczne, a przez to realnie wpływać na świat, w którym żyjemy.

 

Co na studiach?

Studia składają się z sześciu modułów (każdemu z nich towarzyszą jedno- lub dwudniowe warsztaty):

 1. kanonicznego (kursy socjologiczne sprofilowane na potrzeby specjalności),
 2. wprowadzającego do innowacji oraz innowacji społecznej (przykładowe przedmioty: projektowanie innowacji biznesowych i społecznych, tworzenie modeli biznesowych, design thinking),
 3. metodologicznego (m.in. badania w działaniu, warsztaty analiz danych, web-mining, FGI, analizy jakościowe, analityka internetowa, etc.),
 4. komunikacyjnego (m.in. projektownie strategii komunikacyjnych, komunikowanie zmiany, relacje z klientami czy komunikowanie w zespole),
 5. smart community,
 6. zarządzania różnorodnością (diversity management).

W trakcie studiów studentki i studenci będą realizowali projekty innowacji społecznych na zlecenie konkretnych klientów(reprezentujących sektor prywatny, publiczny lub pozarządowy). Będą one realizowane w ramach całosemestralnych modułów obejmujących praktyczne kursy i konsultacje tematyczne, metodologiczne i komunikacyjne, a także specjalistyczne warsztaty prowadzone przez ekspertów zewnętrznych. Prezentacja rezultatów prac nad projektem semestralnym odbywać się będzie z udziałem zaproszonych partnerów społecznych i biznesowych.

Pobierz informator w .pdf

Pełny program specjalności

Aplikuj

Czego uczymy?

Chcemy kształcić innowatorów społecznych i innowatorki społeczne, którzy będą wiedzieli, jak współtworzyć zmiany gospodarcze i technologiczne w skali lokalnej i regionalnej. Uczymy stymulowania, rozwijania oraz zarządzania innowacjami społecznymi. Uczymy dokonywania skutecznych interwencji w różne sektory świata społecznego (energetyka, ochrona klimatu, edukacja, organizacje), aby umiejętnie wprowadzać w ich obrębie pożądane zmiany.

Absolwenci i absolwentki mogą skutecznie wykorzystywać swoją wiedzę w zakresie opracowywania, planowania i realizacji procesów innowacji społecznych dzięki modułom:

 • wprowadzającym do zagadnień innowacji oraz innowacji społecznej,
 • projektowym (smart community, diversity management),
 • metodologicznym (kursy metod i technik badawczych i analizy danych, w tym. m.in. analityka internetowa),
 • komunikacyjnym (komunikacja w zespole, relacje z klientami, komunikowanie zmiany).

 

Jak uczymy?

Przede wszystkim: skutecznie! :) Łączymy podejście praktyczne z wiedzą teoretyczną. Dbamy o to, żeby naszym studentom krytyczne myślenie nie było obce.

Podczas licznych warsztatów prowadzonych przez zaangażowanych specjalistów nasi studenci mogą poszerzać swoje zainteresowania oraz wiedzę o aktualnych trendach ze świata technologii.

Wybrane warsztaty, dla studentów specjalności Innowacje i interwencje społeczne:

 • Komunikowanie zmiany – projektowanie strategii,
 • Tworzenie modeli biznesowych,
 • Design thinking,
 • Mapowanie danych,
 • Warsztat GIS
 • Konsultacje społeczne,
 • Komunikowanie w mediach społecznościowych,
 • Pokolenia na rynku pracy,
 • Gender mainstreaming,
 • Ryzyko a zmiana społeczna;
 • Grywalizacja w zarządzaniu.

Aplikuj

Co po studiach?

Wachlarz doświadczeń zdobytych na studiach jest szeroki. Możesz pracować tam, gdzie zaprowadzą Cię Twoje ambicje.

Innowatorzy społeczni tworzą innowacje, które zaspokajają realne potrzeby społeczne, tworząc jednocześnie nowe relacje społeczne i nowe rodzaje współpracy. W ten sposób przyczyniają się do budowy lepszych relacji społecznych i powstania nowych sposobów działania w różnych sferach życia.

 

Innowatorzy i innowatorki mogą odnaleźć się w jednym w trzech sektorów:

 1. Publicznym (Doradztwo działania analityczne, planowanie i projektowanie na poziomie administracji lokalnej lub regionalnej),
 2. Prywatnym (Zarządzanie zasobami ludzkimi, działania zajmujące się społeczną odpowiedzialnością biznesu CSR),
 3. Non for profit (Konstruowanie w skali lokalnej i międzynarodowej form pomocy zmieniając na lepsze, warunki życia osób starszych i niepełnosprawnych. Oraz stosowanie nowoczesnych rozwiązań dla społeczności).

Aplikuj

5 powodów, dla których warto u nas studiować:

 • niezapomniana atmosfera i świetna kadra;
 • nagradzane kierunki studiów (“Konkurs o milion” MNiSW);
 • blok zajęć prowadzonych przez praktyków (warsztaty i laboratoria);
 • staże i praktyki w prestiżowych firmach oraz instytucjach (m.in. interia.pl, tvn24, Urząd Miasta Krakowa, MOCAK, Małopolski Instytut Kultury);
 • łatwość w znalezieniu pracy po studiach (wg raportu Biura Karier AGH z maja 2017 r. 84,5% absolwentów studiów II stopnia WH AGH znajduje pracę po skończeniu studiów).

Aplikuj

Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna:

bud. D-13 (ul. Gramatyka 8a), sala nr 8, parter

poza okresem dyżurów rekrutacyjnych kontakt tylko drogą elektroniczną
e-mail: wkr-wh@agh.edu.pl

 

Centrum Rekrutacji:

bud. U-2 (ul. Reymonta 7), pok. 101
tel. 12 617 36 84
e-mail: rekrutacja@agh.edu.pl

 

Jeśli masz pytania, możesz zadać je również za pośrednictwem naszego fanpage na Facebooku!

Aplikuj